ŻYWIENIE NA WAGĘ ZDROWIA

2016-01-28

Drodzy Uczniowie , Szanowni Rodzice!

W bieżącym roku szkolnym, kolejny raz, realizujemy program „Żywienie na wagę zdrowia”. Program jest rekomendowany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Cieszynie i  adresowany do uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Ma na celu uświadamianie wpływu prawidłowego żywienia na rozwój i zdrowie człowieka. Podejmując zadania wynikające z programu zwrócimy uwagę na zasady prawidłowego żywienia, zalecenia przy sporządzaniu posiłków dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, zapoznamy wychowanków z Piramidą Zdrowego Żywienia, opracujemy propozycje jadłospisów, np. drugich śniadań. Ufamy, że zarówno uczniowie jak i ich rodzice podejmą współpracę, która zaowocuje ukształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

1. Jedz codziennie różne produkty każdej grupy uwzględnionej w Piramidzie  Zdrowego Żywienia.
  2. Bądź codziennie aktywny fizycznie.
  3. Spożywaj codziennie 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych.
  4. Jedz codziennie  2 porcje produktów z grupy- mięso, ryby, jajka ,rośliny nasion  strączkowych.
  5. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów, cukru, słodyczy, soli.
  7. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

(Zasady opracowano na podstawie: "Praktyczny Podręcznik Dietetyki" pod redakcją M. Jarosza
Warszawa Instytut Żywności i Żywienia 2010)