WYCIECZKA DO „KOZIEJ ZAGRODY”

2015-10-12

 

Wycieczka do „Koziej Zagrody”

 

W piątek (2 października) klasy 2a, 2b oraz klasa 3 wybrały się na wycieczkę przedmiotową do Brennej do „Koziej Zagrody”. Gospodarze tej edukacyjnej zagrody przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Pierwszą z nich były zajęcia rękodzielnicze, które odbywały się w chacie góralskiej. Każde dziecko miało okazję do pracy z masą solną (wyrabianie ciasta, wycinanie kształtów za pomocą foremek). Jednak największą frajdę stanowiło dla dzieci wykonanie amuletu z masy solnej i pomalowanie go farbami.

 

Specjalnym punktem programu dla klasy trzeciej  były warsztaty wyrobu i wypieku chleba na zakwasie („Od gospodarza do piekarza”).  Każde dziecko mogło samodzielnie wyrobić sobie swój chleb, a następnie, oczywiście po upieczeniu, spałaszować go z dodatkiem konfitury Koziej Zagrody oraz z pyszną kawą zbożową z mlekiem. Swoje wypieki można też było zabrać do domu, by pochwalić się nimi przed swoimi najbliższymi. Tym sposobem trzecioklasiści wzięli udział w prawdziwej gazdowskiej uczcie!

 

Dla drugoklasistów również przygotowana była nie lada niespodzianka. Dzieci udały się do kolyby pasterskiej na pogadankę na temat pasterstwa  Beskidu Śląskiego (poznały m.in. strój pasterski, naczynia pasterskie, instrumenty). Słuchały ciekawych opowiadań prowadzącego, poznały tajniki wyrobu sera, miały okazję spróbować świeżego buncu. Na zakończenie każde dziecko samodzielnie, własnymi rękami wykonało swój serek.

 

Po zakończeniu zajęć, na wszystkich uczestników warsztatów czekała pyszna zupa pomidorowa, którą dzieci zjadły ze smakiem na świeżym powietrzu pod wiatą.

 

Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji! Wszyscy uczniowie udali się do zagrody ze zwierzętami, gdzie mieli okazję karmić
i czesać kozy. Niektórzy chłopcy – ochotnicy pomagali panu gospodarzowi w przygotowaniu siana do paśnika. Radości nie było końca!

 

Na zakończenie dzieci wspólnie bawiły się na naturalnym placu zabaw, a ponieważ sprzyjała słoneczna pogoda wszystkie jego atrakcje zostały wykorzystane w stu procentach! Później mogły zakupić pamiątki związane tematycznie z tym miejscem, w którym urzeczywistniły się ich marzenia.

 

Zmęczeni, ale radośni i z niezwykle wartościową lekcją tradycji w głowach, wróciliśmy do szkoły. Wspólnie dzieliliśmy się wrażeniami i tym co piękne i niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego.