POGÓRSKA LEKCJA HISTORII

2016-09-21

,,Historia jest świadkiem czasów,
światłem prawdy,
życiem pamięci, nauczycielką życia.”

Niecodziennej lekcji historycznej związanej z nieznanymi do tej pory wydarzeniami w Pogórzu w czasach II wojny światowej udzielili 6 września 2016 r. p. Zdzisław Hutyra i p. Emil Borecki.

Uczniowie mieli okazję przekonać się o bohaterskiej, pełnej odwagi i poświęcenia postawie przodków, którzy zapisali się na kartach historii. Mimo że dziś przyczyny i skutki wojenne na Pogórskim Kopcu porasta trawa, pasjonatom historii udało się ocalić od zapomnienia tak znaczące dla losów Polski wydarzenia z 1939 roku. Po mających tam miejscu krwawych walkach z Niemcami pozostały  tylko ruiny bunkrów. Historycy podkreślili znaczącą rolę mieszkańców wsi, którzy pod wodzą Ignacego Stachowiaka powstrzymali  na 11 godzin oddziały niemieckie przed wejściem w głąb kraju. ,,Polscy wojskowi słusznie sądzili, że Pogórski Kopiec otoczony z jednej strony stawami, a z drugiej wzgórzem Bucze, będzie stanowił naturalną przeszkodę dla atakującego nieprzyjaciela.” Przygotowane przez prowadzących liczne szkice, dokładne mapy oraz dawne fotografie wzbudzały niemałe zainteresowanie uczniów zgromadzonych podczas spotkania w hali sportowej ZSP w Pogórzu. Przybyli goście, służąc doświadczeniem badaczy dziejów naszej ojczyzny, zachęcali uczniów do historycznych poszukiwań, których skarbnicą wiedzy są rozmowy z naszymi dziadkami. Z zapartym tchem uczniowie wysłuchali zaprezentowanej przez prowadzących spotkanie długiej listy pogórskich nazwisk, by przekonać się, że również ich przodkowie zasłużyli się dla ojczyzny. By upamiętnić wydarzenia z 1939 r. na Pogórskim Kopcu 14 sierpnia 2016 r. odbył się Pierwszy Piknik Historyczny, w którym udział wzięli przedstawiciele naszej szkoły z pocztem sztandarowym. Został odsłonięty pomnik ,,pamięci żołnierzy 202 Pułku Piechoty oraz 1 batalionu 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy 2 września 1939 r. w krwawym boju zatrzymali marsz dywizji hitlerowskich w głąb Rzeczypospolitej.” Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza powstała ścieżka edukacyjno-historyczna na Pogórskim Kopcu, którą wspólnie z wychowawcami odwiedziły już klasy młodsze oraz klasa IV i V. P. Zdzisław Hutyra podkreślił, że jest to dopiero początek działań zmierzających do upamiętnienia wydarzeń wojennej zawieruchy w Pogórzu. Szlak zostanie w przyszłości wzbogacony o nowe tablice przedstawiające odkryty rąbek historii.

Dziękujemy p. Zdzisławowi Hutyrze i p. Emilowi Boreckiemu za dzielenie się pasją i wiedzą historyczną  z naszymi uczniami. Jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek zmierzający do poznania losów naszej ,,małej ojczyzny”. Jednocześnie czujemy się odpowiedzialni za godne reprezentowanie pogórskiej szkoły, by pamięć o czasach minionych okryć dumą z naszych osiągnięć w nauce i sporcie.

Liliana Gwizdoń