DZIEŃ PATRONA 2016

2016-05-27

 

          W majowe popołudnie w murach pogórskiej szkoły rozbrzmiał pełen miłości do ziemi naszych przodków hymn szkoły. Święto Patrona zgromadziło licznie miłośników i sympatyków dziedzictwa regionalnego. Wśród zaproszonych gości mieliśmy okazję powitać: burmistrza miasta Skoczowa p. M. Sitko z małżonką, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa p. T. Papkalę, sekretarza Rady Miasta p. B. Macurę, przewodniczącą Komisji Oświaty p. M. Sobik, radną powiatową p. J. Żagan, radną p. J. Rajwę, radnego p. E. Boreckiego, sołtysa wsi Pogórze p. M. Rodenko, dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty p. C. Tomiczka, zastępcę dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty p. K. Kusińskiego, prezesa LKS-u p. S. Urbańskiego, proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu ks. I. Czadera, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich p. M. Strządałę, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogórzu p. R. Hutyrę wraz z małżonką, wieloletniego przyjaciela patrona naszej szkoły p. A. Kocmana, p. E. i Cz. Szostoków – rodzinę J. Marka, przewodniczącego Rady Klasowej rodziców p. D. Kupkę, byłego dyrektora szkoły p. E. Skarweckiego, byłą dyrektor szkoły p. M. Staszczyk, byłe pracownice szkoły p. W. Żywczok i p. P. Brandys, byłych nauczycieli szkoły p. A i T. Krawczyków, byłego dyrektora szkoły p. S. Chmiela.

 

Jak co roku uroczystość ta wpisuje się w krąg tradycji znaczonej wysiłkiem i zapałem do pracy naszego Patrona – Jana Marka. Jego biografia stała się inspiracją do wielu młodych ludzi, którzy niestrudzenie podejmują się trudnych zadań i nowych wyzwań. Uczniowie zaprezentowali w programie artystycznym swoje pasje i zainteresowania. Mogliśmy podziwiać przy skocznych dźwiękach akordeonu ludowe tańce i gromkie przyśpiewki. Nie zabrakło wspomnień z przeszłości przybliżonych gwarą. Grupa młodsza zaprezentowała układ akcentujący olimpijską symbolikę, zaś dziewczyny z klas starszych rozbawiły publiczność wesołym rytmem tańca nowoczesnego. Pozostając w radosnym nastroju, mieliśmy okazję ukazać miłosne starania wokół poszukiwań dobrej kandydatki na żonę. Gimnazjaliści w parodii "Balladyny" J. Słowackiego potraktowali z przymrużeniem oka poważne tematy i udowodnili, że często w życiu liczy się pracowitość i skromność. Dla zapewnienia sobie szczęścia recytatorzy współczesnej poezji zaproponowali czerpanie z życia i dostrzeganie jego uroków w najdrobniejszych szczegółach. Po programie artystycznym wokół szkoły uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyli w pokazach sztuki samoobrony zaprezentowanych przez uczniów Szkoły Kadetów w Bielsku-Białej. Gimnazjalistki malowały twarze dzieciom, które miło spędzały czas na trampolinie oraz dmuchanym zamku. Dla miłośników jazdy konnej również nie zabrakło rozrywek, zaś na smakoszów czekały słodkości i grillowane kiełbaski. Przedstawiciele Miejskiej Spółki SKO-EKO propagowali ekologiczne postawy, zapraszając do swoich stanowisk na konkursy plastyczne z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród sportowych emocji uczniowie, rodzice i nauczycieli rozegrali mecz piłki siatkowej, a laur zwycięzcy przypadł w udziale rodzicom, którzy swoją postawą zasłużyli na puchar dyrektora szkoły. Do zdrowej rywalizacji zawodników zachęcała grupa taneczna dzieci „Tańczące gwiazdy” z MCK w Skoczowie pod kierunkiem p. Agnieszki Zwardoń.

 

Chcieliśmy złożyć gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Patrona. Szczególne wyrazy uznania należą się rodzicom uczniów kl. VI wraz z wychowawcą. Dzięki ich zaangażowaniu umacniamy się w przekonaniu, że poprzez uroczystości potrafimy dokonywać oceny przeszłości i na jej fundamentach wznosić trwałe świadectwo miłości do "małej ojczyzny".

 

Liliana Gwizdoń