Dzień Bezpiecznego internetu

2020-02-17

W naszej szkole w dniu 10 i 11 lutego obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

W badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku przez NASK widać jak na dłoni, że młodzież sięga w sieci każdego dnia po treści nieodpowiednie dla ich wieku. Gdy padło pytanie o tzw. patostreamy, czyli materiały wideo zawierające wulgaryzmy, obsceniczne treści oraz przemoc, ich oglądanie zadeklarowało 23,4 proc. uczniów, przy czym dwukrotnie częściej byli to chłopcy. Motywacją było albo poszukiwanie rozrywki, albo ciekawość. Niemal połowa respondentów doświadczyła bezpośrednio przemocy w Internecie, zaś większość była jej świadkiem agresji wobec innych osób. Jedynie 23,5 proc. badanych zadeklarowało, że nigdy nie zetknęło się z takimi zdarzeniami. Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, jednak mnóstwo w nim również treści nieodpowiednich, czego rodzice często nie są świadomi. Właśnie po to Komisja Europejska ustanowiła Dzień Bezpiecznego Internetu, aby uwrażliwiać dzieci i ich rodziców.

Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu  jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu najmłodszych do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców z zagrożeniami a nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania sieci. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym.