DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

2017-02-20

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Warto zwrócić uwagę na odpowiedzialność każdego użytkownika Internetu, za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Dzieci i młodzież mogą wykorzystać Internet w edukacji, kontaktach z rówieśnikami czy jako formę rozrywki. Niezwykle ważne jest podniesienie poziomu wiedzy najmłodszych uczniów nt. szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów, ochrony danych osobowych i wizerunku, a także kulturalnego zachowania się w Internecie (netykieta).

Uczniowie klas: IIa, IIb, IIIa i IIIb uczestniczyli w zajęciach poświęconych  tej tematyce i mieli okazję wraz z „Owcami w sieci” poznać problemy wynikające z niewłaściwych zachowań w Internecie. Po obejrzeniu krótkich filmów dzieci wypowiadały się nt. swoich doświadczeń oraz zaprezentowały wiedzę związaną z korzystaniem z komputerów, telefonów. Trzeba przyznać, że nasi najmłodsi uczniowie dobrze orientują się w zagrożeniach, które mogą być skutkiem niestosowania zasad bezpiecznego Internetu.

Warto przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
  3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
  4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
  5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
  6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
  7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
  8. Czytaj regulaminy.
  9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
  10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje!