710 - LECIE WSI POGÓRZE

2016-01-07

Pierwsza wzmianka o Pogórzu pojawiła się 710 lat temu. Z tej okazji 18 grudnia 2015 roku, z inicjatywy sołtysa Mariusza Rodenki, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbyła się uroczystość, na którą przybyli:

- Zastępca burmistrza Anna Stefaniak –Bacza,

- Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio,

- Sekretarz Rady Miasta Beata Macura,

- Radna Janina Żagan,

- Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Cezary Tomiczek,

- Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Hanzel,

- Dyrektor Integratora Miejskiego Centrum Kultury Kuba Abrahamowicz,

- Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu Krzysztof Krzyżanowski,

- Komendant Policji podinsp. Rafał Machaczka,

- Komendant Straży Miejskiej Robert Socha,

- ks. Proboszcz Ignacy Czader,

- ks. Proboszcz Adam Podżorski,

- Antoni Kocman,

- Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Rucki,

- Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Eugenia Gamrot,

- Prezes Ludowego Klubu Sportowego Stanisław Urbański,

- Bogusław Moczała,

- Emil Borecki,

- Elżbieta Hutyra.

Bogaty dorobek przeszłości stał się inspiracją do zaprezentowania artystycznej oprawy tego wydarzenia. Wspomnienia młodych aktorów w roli babci dziadka odsłoniły regionalne tradycje i zwyczaje. Dzięki zachętom wnuków dziadkowie snuli ciekawe opowieści o wydarzeniach, które zbudowały nasze życie. Przypomnieli zwyczaje związane z wychowaniem dzieci, ich edukacją oraz przepisami kulinarnymi. Nie zabrakło żywiołowych tańców, gromkich przyśpiewek oraz oryginalnej mowy naszych przodków.

Uroczystości towarzyszyła atmosfera zadumy nad historią, do której jak do otwartej księgi wpisuje się świadectwo miłości i przywiązania do lokalnych wartości.