LOKALNA ZNANA - NIEZNANA: ZOFIA KOSSAK
Lokalna Znana - Nieznana: Zofia Kossak
W melancholijnym, jesiennym nastroju przywitał nas gościnny Dworek Kossaków. Klasy: VI oraz I, II i III Gimnazjum uczestniczyły w tym zabytkowym, urokliwym miejscu w zajęciach warsztatowych poświęconych pisarce - Zofii Kossak Szczuckiej - Szatkowskiej.
Urodzona w 1890 r., lata młodzieńcze spędziła na Wołyniu, gdzie zastał ją wybuch Rewolucji Październikowej. Przeżycia i doświadczenia tych burzliwych lat opisała w swej pierwszej książce pt. „Pożoga”. Od roku 1922 zamieszkiwała wraz z rodziną w Górkach Wielkich, a tematyka śląska zajmuje odtąd znaczące miejsce w jej utworach. Baśń osnuta na oryginalnych motywach śląskich pt. „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” zachwyci zarówno młodszych jak i starszych czytelników. W czasie okupacji Zofia Kossak bierze czynny udział w ruchu konspiracyjnym. Przejmuje ją głęboko tragiczny los Żydów zamkniętych w gettach i z narażeniem własnego życia stara się nieść im pomoc w konspiracyjnej akcji Żegota. W 1943 r. trafia do obozu śmierci w Oświęcimiu, a w latach 1945-57 przebywała na emigracji w Anglii. Następnie osiadła się wraz z rodziną w Górkach Wielkich, gdzie zmarła w kwietniu 1968 roku.
To w skrócie przypomniana biografia pisarki. Uczestnicząc w zajęciach poznaliśmy panią Zofię jako kobietę, która stała się autorytetem dla wielu. Poznając różne wydarzenia z jej życia, czytając fragmenty wypowiedzi na jej temat, tworzyliśmy wspólnie charakterystykę pisarki. Jej pochodzenie, wychowanie, wykształcenie, tradycja i pogląd na świat znajdują odzwierciedlenie w jej życiu i pracy twórczej. Źródłem inspiracji pisarskiej były wydarzenia historyczne, a swym życiem - prostym, nacechowanym ogromną wrażliwością na sprawy ludzi, zapisała się w pamięci tych, którzy znali ją jako osobę bliską, bezpośrednią, pracowitą, zawsze otwartą na człowieka.
Spotkanie w Dworku Kossaków było dla nas „ żywą” lekcją historii , czasem refleksji i zadumy nad tym, co w życiu najważniejsze.