LEKCJA PRZESTROGI NA ŻYWO

2017-11-20

 

W ramach szkolnego programu profilaktyki realizujemy między innymi zadania zawarte w programach „Bezpieczna +” i „Żyj bez uzależnień”. W obliczu zagrożeń związanych z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, koniecznością jest, uświadomienie młodzieży spektrum niebezpieczeństw jakie może przynieść eksperymentowanie z tymi substancjami. Wiele zajęć poświęcono w szkole na zapoznanie uczniów z konsekwencjami prawnymi dotyczącymi kupowania, posiadania, rozprowadzania i zażywania tych śmiercionośnych specyfików; młodzież zna teoretycznie mechanizmy sięgania po nie. Zorganizowano w szkole spotkania ze specjalistami, zajęcia warsztatowe „Debata o dopalaczach”, konkursy plastyczne i teatralne. Wszystko po to, by wyposażyć wychowanków w wiedzę o istniejących zagrożeniach i pokazywać czynniki chroniące. Opracowując podstawy Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego diagnozowaliśmy, jakie opinie na temat zagrożeń mają uczniowie i ich rodzice. Dość często pojawiały się stwierdzenia: „mnie ten problem nie dotyczy”. Młodzież mówiła też swoim wychowawcom, że to „statystyki i straszenie”.

 

Troska o bezpieczeństwo, zdrowie, rozwój i przyszłość naszych dzieci to priorytety wspólnych działań rodziców i nauczycieli. Współczesny świat rozwija się w zawrotnym tempie. Osiągnięcia nauki i techniki są niezaprzeczalnie ogromnym sukcesem czasów, w jakich żyjemy. Niestety, daje się również zaobserwować drugą stronę tego rozwijającego się świata, gdzie duży wpływ na młodych ludzi ma popkultura z jej negatywnymi wzorcami. Młodzież poszukuje własnej drogi życiowej, a rolą rodziców i nauczycieli jest pokazanie młodemu człowiekowi, jakie wartości powinny się liczyć w życiu oraz wskazywać właściwe sposoby radzenia sobie z własnymi słabościami i z życiowymi trudnościami. Dzięki dobrze zaplanowanym zajęciom profilaktycznym uczniowie uświadomią sobie rzecz najważniejszą, a mianowicie to, że każdy jest „kowalem losu” - swojego losu.

 

Program profilaktyczny realizowany przez szkołę oferuje różnorodne, atrakcyjne zajęcia dla uczniów, a efektywność programu zwiększona zostaje poprzez czynny udział rodziców w programie. Właśnie z inicjatywy P. Dariusza Kupki – ojca naszego ucznia, została zorganizowana „lekcja przestrogi na żywo”. Młodzież klas starszych wzięła udział w spotkaniu z osobą uzależnioną od narkotyków i tzw. „dopalaczy”. Pan Dawid opowiedział o swoim problemie, o tym, jak uzależnił się i co stracił. Mówił też o zwrotnym momencie swojego życia, kiedy to podjął decyzję o leczeniu. Dzisiaj jest wolnym człowiekiem, odbudowującym utraconą wolność i swoje marzenia. Podczas spotkania wywiązała się żywa dyskusja, a autentyczne zdarzenia poruszyły z pewnością wszystkich zebranych. Efektem lekcji niech będzie refleksja nad negatywnymi skutkami nałogów i nad tym, do jakich wartości dążymy. Może nie zawsze nasze życie „będzie jak poemat”, ale na pewno WARTO PIĘKNIE I MĄDRZE ŻYĆ.