DZIEŃ PATRONA

2017-05-27

         

         W sobotnie popołudnie 20 maja 2017 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pogórzu panowała niecodzienna atmosfera. Na uroczystość Dnia Patrona przybyli licznie zaproszeni goście. Mieliśmy okazję powitać w murach naszej szkoły: burmistrza miasta Skoczowa p. M. Sitko z małżonką, wiceburmistrza p. A. Bubnickiego, sekretarza Rady Miasta p. B. Macurę,  zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa p. T. Papkalę, dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty p. K. Kusińskiego, prezesa LKS-u p. S. Urbańskiego, sołtysa wsi Pogórze p. M. Rodenko, rodzinę Jana Marka - p. J. Żagan oraz p. E. i Cz. Szostoków, księdza proboszcza parafii ewangelickiej w Skoczowie A. Podżorskiego, radnych gminy Skoczów, przedstawicieli Rady Rodziców, byłych dyrektorów i pracowników szkoły.
 

         Umiłowanie "małej ojczyzny", rozwijanie sportowych talentów i podejmowanie niestrudzonego wysiłku towarzyszyły Janowi Markowi. Każdego dnia staramy się wcielać jego ideały w realia naszej szkolnej rzeczywistości, zaś uroczystość Dnia Patrona staje się okazją do zaprezentowania w programie artystycznym naszych pasji i osiągnięć. Utrzymany w skocznych rytmach ludowych przyśpiewek występ zespołu regionalnego, przypomniał o miłości do ziemi i języka naszych przodków. Recytacje tekstów gwarowych pozwoliły zatrzymać się w czasie i ocalić od zapomnienia dawne tradycje i zwyczaje. Ukazanie piękna i różnorodności pogórskiej ziemi stało się motywem przewodnim projektu edukacyjnego "Tradycja łączy pokolenia". Uczniowie kl. IIG przedstawili efekty swojej pracy podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona w formie: wystawy fotograficznej, folderu, słownika gwarowego, śpiewnika i prezentacji multimedialnej  Widzowie przekonali się również, że znani bohaterowie baśniowego świata, mogą przenieść się nad pogórskie stawy, by w końcowej scenie podkreślić doniosłą rolę obcowania z literaturą. Nie zabrakło pozytywnej energii płynącej z tanecznych układów dzieci klas młodszych. Ich radosne pląsy z kolorowymi kapeluszami wywołały wśród publiczności gromkie brawa, zaś balony unoszące się w rączkach tancerzy uczciły 750-lecie Skoczowa. Ciekawą formą promującą wysiłek i aktywność fizyczną okazała się scenka o Duchu-Słabuchu, który zachęcony do gimnastykowania przez wysportowaną grupę dzieci zyskał na zdrowiu i kondycji. Po programie artystycznym uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyli w festynie. Nie brakowało okazji do dobrej zabawy i spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Najmłodszych bawiła policyjna maskotka Sznupek, któremu wiernie towarzyszył Kot ze Straży Miejskiej. Dmuchany zamek, malowanie twarzy i kolorowa wata cukrowa cieszyły się niezwykłą popularnością. Na miłośników smaku tradycyjnego bigosu i potraw z grilla czekały przygotowane przez rodziców kl. VI wraz z wychowawcą bogato zastawione stanowiska. W zmaganiach sportowych na boisku szkolnym każdy otrzymywał pamiątkowe upominki. Dla stęsknionych sportowych wrażeń gości drużyny reprezentowane przez nauczycieli, rodziców i absolwentów rozegrały mecz siatkówki o puchar dyrektora szkoły. W tym roku na podium wspięli się dumni ze swej gry absolwenci. Swoje umiejętności zaprezentowali również strażacy, którzy w symulowanej ewakuacji poszkodowanego z wraku samochodu, sprawnie rozpierali i cięli elementy pojazdu.
 

         Cieszymy się, że Dzień Patrona naszej szkoły wpisał się w kalendarz mieszkańców środowiska lokalnego. Każdego roku utwierdzamy się w przekonaniu, że ideały naszego patrona będą wyznaczały nam drogę do celu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Wierzymy, że miłość do "małej ojczyzny" będzie źródłem do odkrywania zainteresowań i podejmowania wysiłku.

 

Liliana Gwizdoń