BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W INTERNECIE

2017-04-05

 

Szanowni Rodzice!

 

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. szkoły zapewniające uczniom dostęp do internetu są obowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju i zapewnić upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
 

W trosce o naszych uczniów szkoła podejmuje działania profilaktyczne (Szkolny Program Profilaktyki), mające na celu zapobieganie podejmowaniu ryzykownych zachowań. Zorganizowano na terenie szkoły zajęcia w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Informujemy, że istnieje możliwość założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami. Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:
 

- Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.

- Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu.

- Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia.

- Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

- Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatnosci.

- Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia dla jego wieku;  może w tym pomóc system oceny gier PEGI.

- Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innym graczami. Jeśli tak- sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera dziecko przez internet, są bezpieczne.

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100 oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych.