ŻYJ BEZ UZALEŻNIEŃ!

2016-11-10

 

Żyj bez uzależnień - pod takim tytułem przebiegała Powiatowa Kampania Profilaktyczna promująca zdrowy styl życia.

 

Dnia 8 listopada br. w Domu Narodowym w Cieszynie odbył się finał kampanii i konkurs na scenki teatralne. Uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali przedstawienie pt. „Listy gończe”. Mini spektakl przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem pedagoga szkolnego i bibliotekarki szkolnej opowiadał o tym, jak różne substancje smakowe, barwiące, konserwujące lub co gorsza psychoaktywne, mogą przenikać do naszych organizmów. Ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia i potrafią się sprytnie ukrywać wysłano za nimi listy gończe, które pomogły odnaleźć podstępny gang. Prokurator (w tej roli Michał Słowak) zdemaskował ich zamiary i oskarżył za tę niebezpieczną działalność. Słodki napój (Dominik Moczała) chipsy (Izabela Marek) czy „dopalacz Mocarz” (Adrian Żuk) wcale nie poczuwali się do winy. Stwierdzili, że są lubiani, piękni, kolorowi, silni… Te przechwałki przerwał prokurator i wraz z Ławą Przysięgłych (publiczność) wydali jednogłośny wyrok: „WINNY!!!”

 

 

 

 

W mowie końcowej prokuratora zawarte zostały wnioski, czyli nauka płynąca dla młodych ludzi:

 

1) Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

2) Ważny jest szacunek do norm, zasad, granic.

3) Nazywajmy i wyrażajmy uczucia, emocje.

4) W szkołach potrzebne są strategie profilaktyczne.

 

 

Mirosława Jarmolińska - Oleksy