SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

2018-12-07

 

            Spotykamy się w jesienny, nastrojowy dzień, by świętować Dzień Życzliwości. Ten szczególny czas przypomina nam, że 100 lat temu miliony marzeń ziściły się w jednej idei -  Niepodległej. Dzisiaj Ojczyzna nie wymaga od nas walki, ofiary krwi, czy poświęcenia życia. Jednak wartości , w których wzrastamy są najważniejsze i zawsze aktualne. A jak postawa życzliwości wpisuje się w istotę patriotyzmu? Nie są to pustobrzmiące słowa, jeśli zawarty jest w nich szacunek do drugiego człowieka, niesienie pomocy w potrzebie, wrażliwość, pracowitość, umiejętność dzielenia się, tolerancja czy uśmiech i życzliwe słowo.

 

            Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela Mc Cormack - jako wezwanie do pokoju, w odpowiedzi na wojnę miedzy Izraelem a Egiptem.

 

 

Życzliwym bądź dla innych

Serce swe innym okaż

Bądź dobry i cierpliwy

Pokaż, że ty też wszystko  kochasz.

 

 

Tak mówiły nasze koleżanki zapraszając do wspólnego świętowania naszych nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

 

            O tym, jak dzielić się dobrocią opowiedziały dzieci, które krasnal Życzliwek zabrał na wędrówkę w poszukiwaniu Kwiatu paproci. Motto tegorocznego wydarzenia brzmi „Życzliwość podaj dalej”, a symboliczne gałązki przypominające o życzliwych postawach przekazały dzieci i wilk każdej klasie. Wilk przeszedł pod wpływem zachowania dzieci wspaniałą metamorfozę – przeprosił za wcześniejszy podstęp i powiedział: „weźcie, proszę, gałązkę, zasadźcie w klasie i troskliwie pielęgnujcie. Niech zakwitnie radość, przyjaźń, serdeczność, pracowitość, uczciwość… czyli Wasze wewnętrzne piękno!”

 

            Uzmysłowienie i przypomnienie  o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i dobrych relacji miedzy ludźmi na całym świecie, jest bardzo ważne. Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, bo tylko od nas zależy, czy będziemy obdarzać się „ciepłym i puchatym”, czy „zimnym i kolczastym”.

 

Krótka prezentacja pokazała, że potrafimy wyrażać swą życzliwość na wiele sposobów.

 

Na zakończenie piosenka - dedykacja: "Wszystko, czym chcę być, to być kimś dla ciebie" zaśpiewała nam Oliwia Koniarczyk z klasy VII.