ŚWIĘTO KSIĄŻKI W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM

2016-04-27

 

„Czytanie łączy pokolenia”

 

W sobotę 23 kwietnia uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogórzu uroczyście obchodzili Światowy Dzień Książki. Dzieci z klas I - III uczestniczyły w imprezie pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, na którą zaprosiły swoich bliskich. Uroczystość połączona była z „Konkursem Pięknego Czytania”, który stanowił eliminację do konkursu gminnego. Niezależne jury w składzie: p. Janina Żagan, p. Urszula Stefania Korzonek oraz p. Małgorzata Jędrusik wybrało najładniej czytające dzieci. Zwycięzcami zostali: z klas I – Jakub Czupryński, z klas II – Larysa Habarta, a z klasy III – Bartosz Czupryński. Po zakończeniu konkursu uczniowie klasy III zaprezentowali inscenizację na motywach baśni Jana Christiana Andersena „Calineczka”. Dla dzieci oraz zaproszonych gości mamy naszych uczniów przygotowały słodki poczęstunek. Na zakończenie imprezy goście przeczytali fragmenty wybranych baśni. Uroczystość upłynęła w miłej atmosferze.

 

 

Podsumowanie projektu „Kto czyta, nie błądzi”

 

       23 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pogórzu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Kto czyta, nie błądzi” realizowanego w tym roku szkolnym przez klasę II gimnazjum.

       Głównymi założeniami projektu było uświadomienie młodzieży ogromnej wartości tradycyjnej książki w dobie nowoczesnych technologii oraz zachęcenie uczniów do spędzania czasu właśnie z książką.

       Projekt podzielony został na kilka zadań realizowanych od początku roku szkolnego. W efekcie powstało kilka bardzo oryginalnych i ciekawych prac. Jedną z nich była prezentacja multimedialna pod tytułem Historia książki w pigułce, która w ciekawy i rzeczowy sposób przedstawiała rozwój książki na przestrzeni wieków. Największym zaskoczeniem dla wszystkich odbiorców było to, że pierwsza książka w historii ludzkości miała ręce i nogi, umiała mówić – bo była to żywa książka, człowiek - książka.

       Efektem pracy zespołów było także stworzenie własnego tomiku wierszy, którego autorami zostali sami uczniowie. Ta niezwykła pamiątka będzie przypominać nam, jaką wielką wartością jest piękno poezji. Tomik uświetniły rewelacyjne zdjęcia wybrane w konkursie „Przyłapani na czytaniu”, którego laureatami zostali: Dominika Banot z klasy I gimnazjum, Daniel Srobol z klasy II gimnazjum, Kamil Kowalski z klasy VI SP oraz Adrian Duchniak z klasy I gimnazjum.

       Kolejna z grup przygotowywała także ciekawe gazetki tematyczne zachęcające do czytania książek i uświadamiające kolegom i koleżankom, że czytanie to wielki skarb.

       W ramach projektu edukacyjnego czterech uczniów klasy II gimnazjum zajęło się opracowaniem modnej i popularnej wśród młodzieży formy literackiej, jaką jest komiks. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, kim był Papcio Chmiel ze swoją księgą o Tytusie, kto tworzy najsławniejsze historie obrazkowe oraz jakie są ich korzenie.

 

       Uczniowie pokusili się również o własną interpretację i przetłumaczyli na język angielski jeden z epizodów historii Spider-Mana, bohatera Marvelowskiej opowieści. Duże wrażenie na widzach zrobiła praca plastyczna – wykonana własnoręcznie okładka pierwszego numeru „Człowieka - Pająka” oraz graficzne ukazanie genezy superbohatera oraz jego nadludzkich zdolności.

 

       Po spotkaniu ze „światem komiksów” jesteśmy przekonani, że każdy z nich jest unikatowy, grafika świetnie pobudza wyobraźnię czytelnika, potrafią zadziwiać, rewelacyjnie wyglądają na regale, a same historie są niejednokrotnie inspiracją dla reżyserów filmowych.

 

 

Podczas posumowania projektu zorganizowaliśmy także II edycję szkolnego konkursu wiedzy ogólnej OMNIBUS, w którym wzięło udział dziesięcioro śmiałków z klas od VI SP - III gimnazjum. Ostatecznie na podium stanęli:

  1. Wojciech Wysłuch z klasy III g

  2. Mateusz Kocur z kl. II g

  3. Eryk Korus z klasy II g

 

Gratulujemy opanowania, refleksu, a przede wszystkim wiedzy!

 

Warto wspomnieć, że podsumowanie naszego projektu nie bez powodu zorganizowaliśmy właśnie 23 kwietnia. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, któy doskonale współgrał z tematem naszego projektu. Uczniowie klas IV SP – III G wykonywali także wspólnie plakaty zachęcające do czytania książek. Mottem przewodnim naszego przedsięwzięcia zostało piękne chińskie przysłowie: „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”. Mamy nadzieję, że pozostanie ono w sercach naszych uczniów na długi czas. Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć także Rodzicom uczniów Michała Słowaka oraz Karoliny Przewoźnik.

 

 

Opiekunowie projektu: p. Dominika Szklorz, p. Monika Kocman