"ŚWIAT TECHNIKI" W OSTRAWIE - wycieczka

2019-06-04

Dnia 24.05.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do „Świata Techniki” w Ostrawie, pod opieką pani W. Kominek, pani  M. Kocman oraz pani M. Baszczyńskiej. Celem wyprawy było poszerzanie wiedzy przyrodniczej w oparciu o obserwacje oraz eksperymentowanie. Poznawaliśmy fascynujący świat wokół nas.

Każdy z uczniów mógł spojrzeć inaczej na matematykę - od systemów numerycznych po kształty geometryczne, krzywe i wzory, zapoznać się z dowodami matematycznymi twierdzeń poznanych w szkole; twierdzenie Pitagorasa, poznać ciekawostki – fraktale, bryły Platońskie, wstęgę Mobiusa, krzywe stożkowe. Mieliśmy też możliwość zaglądnięcia w głąb własnego organizmu – zobaczyć jak działa tomograf komputerowy,  czy skaner ciała, rozpoznający stan emocji. Ciekawe też było spojrzenie w przyszłość – mogliśmy obserwować pracę drukarki 3D, nanomateriały i nowoczesne technologie medyczne. Mogliśmy podróżować w świecie „nano i micro” oglądając obiekty tysiąc razy powiększane ( mikroskopem elektronowym), czy ruchy Browna, o których uczymy się w szkole. Mogliśmy na własnej skórze odczuć działanie Generatora van de Graffa lub zobaczyć jak powstają różne fale i dźwięki. Wszyscy byliśmy zachwyceni oglądając olbrzymią symulację przedstawiającą ruch obrotowy Ziemi , jak powstaje dzień i noc . Wzbogaciliśmy też naszą wiedzę na temat „działania” organizmu ludzkiego, narządów znajdujących się wewnątrz ciała i do czego jest potrzebny tlen, który wdychamy, jakie są właściwe proporcje ciała wg Leonarda da Vinci oraz czy zdrowe odżywianie ma znaczenie w naszym życiu. Następnie oglądaliśmy bardzo widowiskowy -żartobliwy -naukowy występ teatralny o ogniu oraz później w kinie 3d - piękny film edukacyjny przedstawiający życie organizmów w oceanach.

W drugiej części wycieczki odkrywaliśmy tajemnice technicznych wynalazków i poznawaliśmy historię postępu technicznego. Każdy mógł zobaczyć, poczuć, dotknąć i zrozumieć jak działają rożne urządzenia techniczne, przeprowadzić eksperyment, wypróbować i sprawdzić. Np. jak działa maszyna do szycia, szlifierka, olbrzymia suwmiarka, dźwignia dwustronna, można było m.in. wsiąść do parowozu, do starego wozu strażackiego, starego batyskafu, do podwodnego „statku Kapitana Nemo”, przejechać się autem na symulatorze, wsiąść do ciągnika, autobusu, itd… a to tylko nieliczne spośród przeżyć, jakie doznaliśmy. Zobaczyliśmy też na podstawie przedstawionych eksponatów historię techniki komputerowej i telefonów.

W drodze powrotnej „zmęczeni zdobywaniem wiedzy” mogliśmy odpocząć i posilić się w Mc Donaldzie.