"BAJKA O ZAŁOŻENIU SKOCZOWA"

2017-12-21

Niecodzienne spotkanie uczniów z pisarką p. Joanną Wątorek i historykiem p. Haliną Szotek odbyło się 6 grudnia 2017 roku w bibliotece Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pogórzu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i obchodów 750-lecia Skoczowa.

W legendarnej scenerii mieliśmy okazję poznać bliżej mieszkańców pogórskich stawów i okolicznych mokradeł. Młodzi aktorzy pod opieką bibliotekarki p. Małgorzaty Jędrusik zaprezentowali w teatrzyku kukiełkowym ,,Bajkę o założeniu Skoczowa” Joanny Wątorek. Legenda o zapadniętym miasteczku pozwoliła odsłonić przed widzami tajemnicę o baśniowym pochodzeniu uroczych utopców i potędze rzeki Wisły. Wykonane przez naszą bibliotekarkę kukiełki zwracały uwagę starannością w oddaniu osobowości prezentowanych baśniowych bohaterów. Rozgniewane oblicze Piekarza i wtórującemu groźnym tonem Gajowego nabrały szczególnego charakteru w interpretacji głosowej wykonawców z kl. VII. Zebrane na widowni klasy młodsze obdarzyły sympatią roześmiane twarze utopców. Z pewnością bez trudu przypomnieli sobie legendarną historię o założeniu Skoczowa, spoglądając na unoszone na głowach ludzi domy w herbie tego miasta.

Po przedstawieniu mogliśmy poznać historię Skoczowa dzięki interesującej opowieści p. Haliny Szotek. Niezwykle cenne dla pogórskich uczniów okazały się nieznane im wcześniej szczegóły z życia patrona szkoły Jana Marka. Dążenie do poznania naszych korzeni pozwala na budowanie wizerunku naszej ,,małej ojczyzny”. Sprawia, że jesteśmy dumni z jej osiągnięć i sercem wrastamy w jej ziemię.

Dziękujemy p. Halinie Szotek za poświęcony czas naszym uczniom, dzielenie się wiedzą i rozwijanie historycznych pasji. Jesteśmy wdzięczni również p. Joannie Wątorek za przyjęcie naszego zaproszenia i możliwość wykorzystania jej utworu na potrzeby szkolnego teatrzyku kukiełkowego.

Liliana Gwizdoń