APEL WIELKANOCNY

2016-03-23

Wielkanoc obchodzimy, gdy ze snu budzi się przyroda. 22. marca uczniowie kl. II pod opieką p. J. Kusy, p. M. Krupińskiej i p. K. Borowicz przygotowały z tej okazji uroczysty apel, który przybliżył oprawę i zwyczaje Świąt Wielkiej Nocy. By wydobyć wiosenny nastrój  p. R. Szczypka i p. M. Jędrusik zaproponowały nietypową dekorację, która pomogła zebranym przenieść się na miejsce odgrywanych na scenie wydarzeń. Zapowiedziane przez gospodarzy odrodzenie w świecie przyrody przynosi powiew świeżości i radosnego uniesienia. Oto wśród wyniesionego na szkolną scenę zielonego gaika – symbolu wiosny rozgrywają się wesołe pląsy rozśpiewanych dzieci. Licznie zgromadzone kury dzielą się swoimi osiągnięciami w znoszeniu jaj. Przyznają pstrokatej kurce medal, który ku uciesze publiczności, dumnie zakłada na kolorowe pióra. Bohaterka postanawia trzymać widzów w napięciu, gdyż ochoczo zasiada do realizacji swych śmiałych postanowień. Gdy na scenę wtacza się efekt jej starań, uwaga zgromadzonych koncentruje się wokół celowo wyolbrzymionego jajka. Symbol tajemniczych przemian w scence rodzajowej zostaje naznaczony buntem i niechęcią do poddania się tradycyjnym świątecznym zwyczajom. Za namową dzieci zgadza się przyjąć wielkanocną rolę i zostać śliczną kraszanką. Na to tylko czekała kurka, ciesząc się z nadejścia Wielkiej Nocy. Na scenę wkracza świąteczny zajączek, życząc wszystkim dobrego dyngusa. By tradycji stało się zadość, dzieci z kolorowych koszyków wręczyły zebranym czekoladowe jajeczka ufundowane przez Radę Rodziców oraz kartki wielkanocne.

Składamy gorące podziękowania sponsorom, którzy umili słodkim poczęstunkiem nasze świąteczne spotkanie. Życzymy blasku pokoju, pogody ducha i miłości na każdą chwilę życia.

Zdjęcia: Marcin Machej